Felix, qui potuit rerum cognoscere causas.
inhalacje fizyka aerozoli to chyba dział najbardziej „techniczny”.
Poznaj inhalatory profesjonalne.
Przykład inhalatora ze zmienną MMAD znajdziesz tutaj
Może zainteresuje Ciebie przykład inhalatora siateczkowego? Zobacz, jesli masz ochote
W procesie aerolizacji w nebulizatorze lub dyszy dozownika pMDI następuje proces rozrywania materiału jakim jest roztwór cieczy na drobne cząstki. W każdym procesie tworzenia aerozolu rządzącym się prawidłami statystyki znajdować będziemy cząstki większe oraz cząstki mniejsze. Jak zbadać aerozol? Jak zaklasyfikować jego użyteczność? Co to jest MMAD aerozolu?
Czy średnica kropli może decydować o zachowaniu się cieczy rozpraszanej w powietrzu? Czy deszcz, aerozol i para wodna to jedno i to samo? Co to jest koalescencja, inercja i sedymentacja? Poznaj czynniki, które sprawiają, że różne aerozole zachowują się odmiennie.
Poznaj metody generowania aerozolu i podstawowe typy urządzeń: inhalatory pneumatyczne, ultradźwiękowe i siateczkowe (mesh). Dowiedz sie o specyfice kazdego typu urządzenia oraz o cechach produkowanego przez nie aerozolu.
Omówienie kluczowych czynników istotnych przy stosowaniu dozowników proszkowych. Co to jest aerolizacja proszku? Czym jest nośnik dla cząstek substancji leczniczej? czy zdolność chorego do wykonania wdechu może mieć znaczenia dla efektywności terapii?
Jak działa dozownik pMDI? Czy charakterystyka chmury aerozolu może zależeć od temperatury dozownika? Jaka rzeczywista objętość leku opuszcza inhalator? Jaka jest prędkość cząstek chmury aerozolu i jak się to ma do zjawisk inercyjnych?
Przyjmuje się, że leczenie aerozolami generowanymi z dozowników pMDI wymaga stosowania komór inhalacyjnych (KI). Jak w każdej dziedzinie aerozoloterapii, tak i w przypadku leczenia z wykorzystaniem KI kilka kwestii wymaga analizy i wyjaśnienia w oparciu o racjonalne przesłanki. Z takiej racjonalnej perspektywy niektóre tzw. “konsensusy” czy “zalecenia” jawią się w odmiennym świetle.
W ostatnich latach aerozoloterapia dróg oddechowych poszerzyła obszar zastosowań na możliwość leczenia inhalacyjnego nosa i zatok. Jednym z ciekawszych tematów jest wykorzystanie do tego celu wibroaerozoli. W tej sekcji omówione zostaną aspekty fizyczne i techniczne tego zagadnienia.
Jest oczywiste, że w celu dostarczenia aerozolu do jam nosa i w okolice ujścia zatok szczękowych niezbędne staje się wykorzystanie toru nosowego. Tak prowadzony zabieg zmienia diametralnie reguły znane z terapii aerozolowej dolnych dróg oddechowych. Poznaj te różnice.