Występuje w cemencie, barwnikach tekstylnych, produktach garbarskich, konserwantach drewna, stopach metalurgicznych, zapałkach bezpiecznych, fotografii, galwanizacji, środkach antykorozyjnych, rytownictwie i litografii, ceramice, przemyśle samochodowym, przemyśle RTV, kopiarkach, tatuażach, barwnikach cieni do powiek i maskar (tlenek chromu), ocenie jakości mleka, spawaniu, pastach do podłóg, pastach do butów, farbach, klejach, barwnikach, detergentach itp.
Może powodować wyprysk powietrznopochodny.
Wyprysk powietrznopochodny to odmiana wyprysku wywoływana przez osiadające na skórze substancje zawieszone w powietrzu, np. pyły organiczne i nieorganiczne, aerozole lub rozpuszczone w powietrzu lotne olejki eteryczne. Substancje te osadzają się na skórze odsłoniętych okolic ciała, prowokując w tych miejscach typowy obraz kontaktowego zapalenia skóry.
Pierwotny półprodukt trwałych farb do włosów i futer. barwnikach – np. barwniki do tkanin oraz do wyrobów włókienniczych; farbach do włosów – zarówno w tych trwałych, jak również „zmywalnych”; w tymczasowych i czarnych tatuażach z henny.
Parafenylenodwuamina (PPD) stosowana jest także w wywoływaczach fotograficznych, litografii, fotokopiowaniu, olejach, smarach, benzynie oraz jako przeciwutleniacz/ przyspieszacz w przemyśle gumowym i plastikowym.
Chlorowodorek parafenylodwuaminy używany jest jako odczynnik w analizach krwi. W tymczasowych i czarnych tatuażach z henny. Może powodować wyprysk powietrznopochodny. Może powodować wykwity skórne przypominające rumień wielopostaciowy. Reakcje krzyżowe: Parabeny, PABA, związki zaliczane do para grupy.
Mieszanka substancji dodawanych do gumy w celu zapobieżenia jej degradacji i poprawy właściwości użytkowych. Substancje z tej grupy mogą być dodawane do takich produktów, jak rękawice, kable, opony, elastyczne elementy konstrukcyjne, uchwyty , guma, sztuczna skóra, produkty winylowe, kleje, , farby, oleje, Anticol, Disulfam. Niektóre tiuramy są również stosowane jako środki antykorozyjne oraz impregnaty owadobójcze do nasion, środki ochrony roślin.
Akrylan 2-hydroksyetylu, czyli hydroksyetyloakrylan (HEA, wzór chemiczny C5H8O3) to monomer akrylowy występujący w światłoutwardzalnych tuszach, klejach, lakierach, a także w sztucznych paznokciach, lakierach do paznokci itp.
Występowanie akrylanu 2-hydroksyetylu w kosmetykach: hydroksyetyloakrylan mogą zawierać lakiery do paznokci, paznokcie żelowe i hybrydowe.
Synonimy oraz nazwy w innych językach: hydroxyethyl acrylate; HEA; bisomer2hea;Bisomer 2HEA; Glycolmonoacrylate; hydroxyethylacrylate; 2-Hydroxyethyl acryl; Hydroxyethyl acrylate; 2-Hydroxyethylacrylat; 2-(Acryloyloxy)ethanol; 2-HYDROXYETHYL ACRYLATE; 2-Propenoic acid 2-hydroxyethyl ester; 2-(Acryloyloxy)ethanol; Acrylic acid 2-hydroxyethyl ester; Ethylene Glycol Acrylate; Ethylene Glycol Monoacrylate; CAS# 818-61-1; EC# 212-454-9.Żółta żywica używana do produkcji lakierów, tuszów drukarskich, papierów, topników do lutowania, płynów obróbkowych (chłodziw), lepiszczy i substancji klejących, powlekających, wosków, kosmetyków (tusze do rzęs, róż, cienie do powiek), leków miejscowych, kalafonii do instrumentów smyczkowych, substancja ułatwiająca chwytanie przyrządów sportowych, zmywacz olejku sosnowego. Składnik materiałów dentystycznych używanych w protetyce (odciski zębów). Może powodować wyprysk powietrznopochodny. Reakcje krzyżowe: Balsam peruwiański, alkohol dihydroabietylowy, smoła drzewna (dziegieć drzewny).
Mieszanka konserwantów często występujących w kosmetykach, kremach farmaceutycznych, mydłach płynnych, środkach antykoncepcyjnych, balsamach do włosów, tuszach do rzęs, mazidłach, roztworach fluoru, szamponach, kroplach do uszu, oczu i nosa, aerozolach do nosa itd.
Gentamycyna to antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego stosowany w leczeniu miejscowym i systemowym. Występuje między innymi w lekach dermatologicznych i okulistycznych. Podany w postaci iniekcji (ampułki Gentamicin) może prowokować systemową reaktywację alergicznego wyprysku kontaktowego. Gentamycyna jest często dodawana do cementów kostnych i u osób uczulonych może powodować niepowodzenia endoprotezowania stawów osadzanych na cemencie.
Występowanie: Następujące leki dostępne w Polsce zawierają gentamycynę:
roztwory: Gentamicin™
krople do oczu: Dexamytrex™
maści do oczu: Dexamytrex™
maści na skórę: Bedicort G™, Belogent™, Diprogenta™
Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na gentamycynę może współwystępować alergia krzyżowa na inne antybiotyki aminoglikozydowe: neomycynę (obserwowano odczyny u 2/3 pacjentów uczulonych na gentamycynę, framycetynę, kanamycynę, a także amikacynę i tobramycynę. Gentamycyna jest uważana za najbardziej czuły wskaźnik alergii grupowej na antybiotyki aminoglikozydowe (bardziej czuły od neomycyny).
Różne typy alkoholi (alifatyczne,
steroidowe, triterpenoidowe) obecne w lanolinie. Jako baza maści i kosmetyków. Kremy i maści – większość postaci, płyny do
zmiękczania tkanin, atramenty i tusze do druku, środki do czyszczenia mebli. Reakcje
krzyżowe: Euceryna, wosk Lanette.
Metyloizotoazolinon to konserwant stosowany powszechnie w kosmetykach, środkach czystości i innych produktach. Wykorzystywany w produkcji papieru, analizach jakości mleka oraz radiografii
Metyloizotiazolinon+Metylochloroizotiazolinon 0,01%:
Składnik biocydów zawierających Kathon, wykorzystywany jako konserwant w olejach i płynach chłodzących, mydłach, emulsjach lateksowych, przy produkcji papieru, w paliwach odrzutowych, badaniu jakości mleka, radiografii, tuszach drukarskich, chusteczkach odświeżających, detergentach, szamponach, odżywkach do włosów, żelach do ciała i włosów, płynach do kąpieli, kremach i balsamach do skóry, tuszach do rzęs itp. Kathon CG zawiera także metyloizotiazolinon i sole magnezu. Biocydy zawierające chlorometyloizotiazolinon: Acticide, Algucid CH 50, Amerstat 250, Euxyl K 100, Fennosan IT 21, Gr 856 Izolin, Grotan TK2, Kathon CG, Kathon 886MW, Kathon LX, Kathon WT, Mergal K7, Metatin GT, Mitco CC 31 L, Mitco CC 32 L, Special Mx 323, Parmetol DF 35,-Df 12, -A23, -K50, -K40, -DF 18, P3 Multan D, Piror P109.
Niefluorowy kortykosteroid wykorzystywany w preparatach do leczenia miejscowego oraz w leczeniu astmy i nieżytu nosa. Należy do grupy strukturalnej B kortykosteroidów (acetonid fluocynolonu, acetonid triamcynolonu, amcynonid, fluocynonid, triamcynolon). Dobry marker alergii na kortykosterydy. Reakcje krzyżowe: maślan hydrokortyzonu.
Miejscowy kortykosteryd należący do grupy strukturalnej A kortykosteroidów. Używany w aerozolach stosowanych w leczeniu nieżytów nosa. Dobry marker alergii kontaktowej na kortykosterydy grupy A (hydrokortyzon, prednizolon, octan prednizolonu, metyloprednizolon, octan metyloprednizolonu). Może powodować powietrznopochodne kontaktowe zapalenie skóry.
Limonen (4-izopropenylo-1-metylocykloheksen) jest organicznym jednopierścieniowym monoterpenem o wzorze chemicznym C10H16. W temperaturze pokojowej jest bezbarwną cieczą o bardzo silnym aromacie cytrusowym. Cytryny oraz inne owoce cytrusowe zawierają w skórce znaczne ilości d-limonenu, któremu zawdzięczają swój charakterystyczny zapach. Dipenten to mieszanina d-limonenu i l-limonenu. Limonen stanowi jedną z najczęściej stosowanych w przemyśle substancji zapachowych – jest powszechnym składnikiem w kosmetykach i domowych środkach czystości (detergenty, proszki i płyny do mycia i prania, odświeżacze powietrza). Limonen może występować produktach spożywczych – jako składnik naturalny, zanieczyszczenie lub dodatek smakowy. Jest również stosowany jako środek odtłuszczający powierzchnie metalowe przed obróbką przemysłową (stężenie 30-100% limonenu), jako środek czyszczący w przemyśle elektronicznym i drukarskim (stężenie 50-100% limonenu), w środkach do pielęgnacji drewna i instrumentów muzycznych. W porównaniu do czystej, nieutlenionej postaci limonenu, powstające na skutek samoistnej degradacji limonenu wodoronadtlenki wykazują znacznie większy potencjał uczulający. Limonen jest bardzo powszechnie stosowanym składnikiem zapachowym. Zawierają go liczne perfumy, dezodoranty, szampony, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, kosmetyki do pielęgnacji ciała, środki czystości, proszki i płyny do prania i płukania tkanin oraz inne produkty. Limonen jest podstawowym składnikiem eterycznych olejków cytrusowych (patrz niżej).
Limonen w olejkach eterycznych: kosmetyki określane jako “naturalne”, “organiczne” oraz “ekologiczne” często zawierają olejki eteryczne. Limonen jest składnikiem wielu popularnych olejków eterycznych, między innymi zawierają go:
olejek grejpfrutowy biały (INCI: Citrus grandis (Grapefruit) Peel Oil) może zawierać 92-94% limonenu
olejek mandarynki (INCI: Citrus Nobilis Peel Oil) może zawierać do 82% limonenu
olejek nasion selera (INCI: Apium Graveolens Seed Oil) może zawierać do 75% limonenu
olejek cytrynowy (INCI: Citrus limonum oil) może zawierać do 56-66% limonenu
olejek bergamotowy (INCI: Citrus Bergamia (Bergamot) Oil) może zawierać do 37% limonenu
olejek eukaliptusowy (INCI: Eucalyptus globulus Leaf Oil) może zawierać do 12% limonenu
olejek szałwii (INCI: Salvia Officinalis Oil) może zawierać 0,5-1% limonenu
olejek lawendy (INCI: Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil) może zawierać do 0,5% limonenu
olejek pomarańczowy (INCI: Citrus Sinensis Dulcis (Orange) Peel Oil)
olejek kopru włoskiego (fenkułowy) (INCI: Foeniculum Vulgare Dulce (Fennel) Oil)
olejek miętowy (INCI: Mentha Arvensis (Corn Mint) oil) zawiera rzadszy izomer L-limonen, którego zapach opisuje się jako sosnowy lub terpentynowy
Limonen w produktach leczniczych: D-limonen jest składnikiem kompozycji zapachowej w żelu Diclofenac diethylamine Teva